
Lataatko autoa myös kotona?
Kotisähkön sopimus vaikuttaa kotilataukseen, ei Aimo Chargen hintaan. Vertailun lähtökohtana on tässä kodin ja auton yhteinen 8 000 kWh:n vuosikulutus.
Mistä Aimo Chargen kokonaishinta muodostuu?
Pelkkä kilowattituntihinta ei kerro pysäköintilatauksen loppusummaa. Tarkista ennen aloitusta oikea latauspiste sekä pysäköintialueen hinnasto. Samassa hallissa latauksella ja pysäköinnillä on omat veloitusperusteensa.
| Kulu | Miten se lasketaan? | Mitä tarkistat? |
|---|---|---|
| Latausenergia | Laskutettu kWh-määrä × €/kWh | Pisteen energiahinta Aimo-sovelluksesta tai Scan & Pay -maksusivulta ennen aloitusta. |
| Latauksen aikamaksu | Maksulliset aikajaksot × jakson hinta | Onko aikamaksua, milloin se alkaa ja veloitetaanko alkavalta jaksolta? |
| Pysäköinti | Kohteen tariffin mukainen pysäköintiaika | Oman käyntiajan hinnasto, mahdollinen pysäköintietu ja sen käyttöohje. |
| Muut ilmoitetut maksut | Esimerkiksi pysäköinnin palvelumaksu | Hinnastossa tai valitussa maksutavassa ilmoitetut lisämaksut. |
Huomioi erityisesti alkavat aikajaksot: osakin seuraavasta jaksosta voi tulla maksettavaksi. Latauksen lopettaminen voi katkaista latauksen aikamaksun, mutta auton jäädessä paikalle pysäköintimaksu kertyy edelleen.
Mitä kahden ja kolmen tunnin latauskäynti maksaa?
| Kulu | 2 tuntia | 3 tuntia |
|---|---|---|
| Energia | 6 € | 6 € |
| Latauksen aikamaksu | 0 € | 1 € |
| Pysäköinti | 4 € | 6 € |
| Yhteensä | 10 € | 13 € |
Kolmen tunnin esimerkissä auto jää paikalle tunniksi saamatta lisää energiaa, ja lataustapahtuma jätetään lopettamatta. Lisätunti maksaa 3 €: yhden euron latauksen aikamaksua ja kaksi euroa pysäköintiä. Esimerkki näyttää paikalle jäämisen kulut, ei auton latausnopeutta.
Oikea kohde-esimerkki: Kasarmitorilla pysäköinti maksaa jo ennen latausta
Aimo Parkin Kasarmitorin hinnastossa ma–pe klo 8–16 pysäköinti maksaa 4 € alkavalta 30 minuutilta. Pysäköintitapahtumaan lisätään 10 %:n palvelumaksu, vähintään 0,49 € ja enintään 4 €.
Ilman pysäköintietuja ma–pe klo 10–12 käynti maksaa siten 4 × 4 € + 1,60 € = 17,60 € ennen latausta. Latausmaksu tulee tämän päälle valitun pisteen hinnan mukaan. Tämä on vain Kasarmitorin pysäköinnin osalaskelma, ei Aimo Chargen yleishinta. Hinnasto tarkistettu 21.10.2026.
Milloin latauksen aikamaksu alkaa?
Aimo Park kertoi 14.4.2025 julkaistussa uutisessaan kohteista, joissa ensimmäisten kahden tunnin ajalta veloitetaan vain latausenergia. Kasarmitori kuuluu uutisen kohdelistaan. Kahden tunnin raja ei kuitenkaan ole lupaus kaikkien Aimo Charge -pisteiden tai pikalatauksen hinnoittelusta: käytä oman pisteesi ilmoittamaa nykyistä rajaa ja hintaa.
Voiko latauksen maksaa ilman Aimo-sovellusta?
Voi. Aimon Scan & Pay -palvelulla latauksen voi maksaa latauspisteen QR-koodin kautta ilman sovellusta tai kirjautumista. Maksutapoina ovat maksukortti ja MobilePay. Aimon mukaan palvelu on käytössä kaikilla Aimo Charge -latausasemilla.
Virallinen maksusivun osoite on pay.aimopark.io. Tarkista osoite ja sivulla ilmoitettu hinta ennen maksua. Lopeta QR-koodilla aloitettu lataus maksusivun ohjeen mukaan. Eri maksutapojen hintojen ei pidä olettaa olevan samoja.
Pysäköinnin Scan & Pay on eri asia: Aimon ohje rajaa sen kohteisiin, joissa ei ole kameratunnistusta. Latauksen QR-maksu ei siis yksin hoida pysäköinnin maksua.
Miten lopetat latauksen ja varmistat pysäköinnin päättymisen?
- Varmista piste ja hinnat. Valitse Aimo-sovelluksessa kohteen Lataus-välilehdeltä oikea latauspiste. Tarkista energia- ja aikamaksu sekä erikseen pysäköinnin hinnasto.
- Kytke kaapeli ja aloita lataus. Käynnistä lataus sovelluksessa. Jos käytät Scan & Payta, noudata pisteen QR-maksusivun aloitusohjetta.
- Lopeta lataus, kun et enää tarvitse sitä. Paina sovelluksessa Lopeta lataaminen ja irrota johto. QR-maksussa käytä maksusivun lopetusohjetta.
- Hoida pysäköinti erikseen. Varmista kohteen ohjeista, päättyykö pysäköinti ulosajoon vai pitääkö sinun lopettaa tai maksaa se erikseen. Pelkkä latauksen lopetus ei päätä pysäköintiä.
- Tarkista veloitus. Sovelluksella maksetun käynnin kuitit löytyvät kohdasta Tili → Pysäköinti ja lataus.
Kotilatauksen hinta riippuu eri sopimuksesta
Kotisähkösopimuksen vaihtaminen ei muuta Aimo Chargen lataustariffia. Jos lataat myös oman sähkömittarisi kautta, vertaa sähkösopimusta kodin ja auton yhteiskulutuksella. Sähköauton latauksen hintalaskuri auttaa arvioimaan kotilatauksen kuluja, ja sähköautoilijan sopimusopas auttaa valitsemaan sopimustyypin.
Alla voit vertailla kotisähkön sopimuksia 8 000 kWh:n esimerkkivuosikulutuksella. Muuta kulutus vastaamaan kodin ja kotona ladatun auton yhteistä käyttöä. Aimo Chargen erikseen laskutettua energiaa ei lisätä kodin sähkönkulutukseen.
Vertaa kotona käyttämäsi sähkön hinta
Avaa vertailu 8 000 kWh:n esimerkkikulutuksella ja vaihda tilalle oma vuosikulutuksesi. Vertailu koskee kotisähköä, ei julkisen latauspisteen hintaa.
Usein kysyttyä Aimo Chargen hinnoista
Mistä näen Aimo Chargen kWh-hinnan?
Katso valitsemasi latauspisteen ajantasainen hinta Aimo-sovelluksesta. QR-koodilla maksaessasi tarkista hinta Scan & Pay -maksusivulta ennen aloitusta.
Sisältyykö pysäköinti latauksen hintaan?
Ei yleensä. Aimo Parkin mukaan pysäköinti maksetaan erikseen kohteen hinnaston mukaan, ellei muuta ilmoiteta.
Ovatko ensimmäiset kaksi tuntia ilmaisia?
Eivät. Osassa kohteista ensimmäisiltä kahdelta tunnilta ei veloiteta latauksen aikamaksua, mutta energia ja mahdollinen pysäköinti maksavat silti.
Loppuuko aikamaksu, kun auton akku täyttyy?
Ei Aimon sovelluksella ladattaessa. Käyttöohjeen mukaan aikaveloitus jatkuu, kunnes lopetat latauksen sovelluksessa.
Lähteet ja hintatietojen tarkistus 21.10.2026
- Aimo Park: Aimo Charge ja usein kysytyt kysymykset
- Aimo Park: latauksen käyttö- ja lopetusohje
- Aimo-sovellus: lataaminen ja kuitit
- Aimo Park: kahden tunnin aikamaksurajan kohteet, uutinen 14.4.2025
- Aimo Park: Scan & Pay ja sen käyttörajat
- Aimo Park: Kasarmitorin pysäköintihinnasto
- Kuvituskuva: Jakub Zerdzicki / Pexels, Pexels-lisenssi. Kuva ei esitä Aimo Chargen kohdetta.
